Strony

poniedziałek, 21 marca 2016

Jawor -Kościół Pokoju

Jawor to niewielkie miasto położone na Dolnym Śląsku. Tutaj możemy zobaczyć i podziwiać jeden z obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO- Kościół Pokoju, przepiękny obiekt liczący ponad 360 lat



Trochę historii....


Kościół Pokoju został wybudowany w latach 1654 -1655 w następstwie pokoju westfalskiego kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń. Świątynie te powstały w Jaworze, Świdnicy i Głogowie. Dwie z nich istnieją do dziś - w Jaworze i Świdnicy. Kościół w Głogowie spłonął. Zgoda na wybudowanie świątyń obwarowana była dodatkowymi ograniczeniami. Kościół miał być wybudowany poza granicami miasta, z materiałów nietrwałych jak glina, drewno, słoma, piasek, ukończony w przeciągu jednego roku. Ponadto  nie mógł mieć wież, dzwonów ani kształtem przypominać świątyni, dodatkowo musiał być wzniesiony na koszt protestantów.

Kościół w Jaworze jest wykonany techniką szkieletową z bali drewnianych. Konstrukcję wypełniano gliną zmieszaną ze słomą. W XVIII w dodano wieżę zbudowaną z cegły.

Wnętrze świątyni jest po prostu przepiękne.  W centralnej części znajduje się sześcioboczna ambona podtrzymywana przez anioła.


Ołtarz


Największe wrażenie robią jednak czteropiętrowe empory. Druga i czwarta kondygnacja  powstała w trakcie budowy świątyni. Ich balustrady zostały ozdobione scenami ze Starego i Nowego Testamentu.  Pierwsza i trzecia kondygnacja powstały nieco później bo w XVIII wieku i ich balustrady ozdobione zostały min. herbami okolicznej szlachty.



Sufit ozdobiony jest malowidłami


Organy  z 1855 roku

Chrzcielnica

Świątynia robi niesamowite wrażenie.  Tym bardziej  że założeniem było jak najkrótsze przetrwanie kościoła. Na przekór cesarzowi świątynia przetrwała do dziś i jest jednym z największych drewnianych kościołów.  
Następny kierunek  - Świdnica :) - ale to w następnym poście.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz