Cerkiew w Powroźniku znajduje się na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce.
Została zbudowana w 1600 roku i jest najstarszą cerkwią w polskich Karpatach. Cerkiew była wielokrotnie remontowana. W obecnym miejscu znajduje się od około 1814 roku - została przeniesiona z pierwotnej lokalizacji z uwagi na zagrożenie powodziowe. Cerkiew jest klasyczną cerkwią łemkowską - drewniana, obita i pokryta gontem o konstrukcji zrębowej z słupowo - ramową wieżą. Cerkiew składa się z prezbiterium do którego przylega zakrystia, nawy oraz babińca nakrytego wysoką wieżą.
Wewnątrz świątyni zachowało się zabytkowe wyposażenie z XVIII w. - ikonostas, którego górną część pozostawiono w pierwotnym miejscu na styku nawy i prezbiterium, natomiast górne ikony przeniesiono pod ściany prezbiterium; obraz Chrystus u Słupa oraz wiele cennych ikon.
Obecnie w Cerkiew jest Kościołem rzymskokatolickim. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obiekt jest bardzo ciekawy. Nam udało się wejść dosłownie na chwilę tuż przed zamknięciem i pstryknąć kilka fotek. Niestety nie było czasu na dokładne obejrzenie świątyni a szkoda. Dlatego też następnym razem jak będziemy w okolicach Muszyny z pewnością tam zajedziemy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz