Strony

sobota, 24 lutego 2018

ZIMOWE MIGAWKI Z NOWEGO SĄCZA

Nowy Sącz to miasto stanowiło dla nas doskonałą bazę wypadową do penetrowania okolic.   W kilka chwil bowiem można się przemieścić i odwiedzić Krynicę, Szczawnicę czy Muszynę.
Jednak miasto samo w sobie jest również bardzo urokliwe i wbrew nazwie stare. 

Początki miasta pamiętają  XIII w .  W XIV w. wybudowano zamek i mury obronne. Zamek postawiono na skarpie w widłach dwóch rzek Dunajca i Kamienicy. W czasach świetności w zamku odbywały się liczne spotkania polskich władców z władcami innych narodów.  Król Władysław Jagiełło oraz książę Witold omawiali plany wojenne z zakonem krzyżackim.   Pożar oraz najazd Szwedów  zapoczątkowały upadek rezydencji.
Do dzisiaj zachowały ruiny zamku z zrekonstruowaną Basztą Kowalską.  Istnieją również plany mające na celu odbudowanie zamku. Niewielki fragment murów obronnych zachował się przy Bazylice Świętej Małgorzaty.










Bazylika Świętej Małgorzaty to gotycki kościół, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się w XIV w.
W 700 - lecie Nowego Sącza Papież Jan Paweł II  nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.  Ołtarz główny bazyliki zdobi XV - wieczny wizerunek  Prawdziwego Oblicza Pańskiego. 







Na uwagę zasługuje również nowosądecki rynek z wyróżniającym się ratuszem. Budynek powstał w latach 1895 -1897. Zastąpił poprzedni ratusz, który spłonął w wielkim pożarze miasta 1894 r. Obecnie ratusz to siedziba władz miasta.





A po spacerze można wstąpić na kawę do jednej z nowosądeckich kafejek. My odwiedziliśmy Strauss Caffee - całkiem fajna kawiarenka.







Podczas spaceru mnie urzekła jeszcze ta willa ... tylko szkoda że niszczeje












sobota, 10 lutego 2018

CERKIEW W POWROŹNIKU - OBIEKT NA LIŚCIE UNESCO

Cerkiew w Powroźniku znajduje się na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce. 




Została zbudowana w 1600 roku i jest najstarszą cerkwią w polskich Karpatach.  Cerkiew była wielokrotnie remontowana.  W obecnym miejscu znajduje się od około 1814 roku - została przeniesiona z pierwotnej lokalizacji z uwagi na zagrożenie powodziowe.  Cerkiew jest klasyczną cerkwią łemkowską - drewniana, obita i pokryta gontem o konstrukcji zrębowej z słupowo - ramową wieżą. Cerkiew składa się z prezbiterium do którego przylega zakrystia, nawy oraz babińca nakrytego wysoką wieżą.




Wewnątrz świątyni zachowało się zabytkowe wyposażenie z XVIII w. - ikonostas, którego górną część pozostawiono w pierwotnym miejscu na styku nawy i prezbiterium, natomiast górne ikony przeniesiono pod ściany prezbiterium; obraz Chrystus u Słupa oraz wiele cennych ikon. 
Obecnie w Cerkiew jest Kościołem rzymskokatolickim. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.






Obiekt jest bardzo ciekawy. Nam udało się wejść dosłownie na chwilę tuż przed zamknięciem i pstryknąć kilka fotek.  Niestety nie było czasu na dokładne obejrzenie świątyni a szkoda. Dlatego też następnym razem jak będziemy w okolicach Muszyny z pewnością tam zajedziemy.