Strony

czwartek, 26 maja 2016

Kwitnące Azalie i Różaneczniki czyli Maj w Ogrodzie Botanicznym

Powsin -Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk.  Jest jednym z miejsc,  w którym możemy odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, hałasu rozkoszując się obecnością przyrody.




Spacerować możemy kilka godzin podziwiając różnorodną roślinność zwłaszcza że teraz w ogrodzie nastał czas na kwitnienie jednych z najpiękniejszych krzewów - azalii i różaneczników.  Bogactwo koloru i zapachu do tego wiosenne słońce.... czego chcieć więcej :)
















Tymczasem w szklarniach możemy zobaczyć owoce cytrusowe..... i nie tylko



niedziela, 22 maja 2016

Z wizytą w Nieborowie....

Po wizycie w romantycznych ogrodach w Arkadii nadszedł czas na Pałac i ogrody w Nieborowie.
W kompleksie możemy zobaczyć Pałac Radziwiłłów, Ogrody oraz Manufakturę Majoliki.

Manufaktura Majoliki jest jedyną manufaktura w Polsce, która działa w oparciu o tradycyjne technologie. Wytwarza  się tam kopie dawnych wyrobów o charakterze dekoracyjnym lub pamiątkarskim. W pałacu jest niewielki sklepik, w którym można zakupić wyroby z manufaktury jednakże ceny są dosyć wysokie. 





Po wizycie w Manufakturze nadszedł czas na pałac. W nim możemy zobaczyć wnętrza pałacowe z XVII -XIX wieku. 

poniedziałek, 9 maja 2016

Majowy spacer po romantycznym ogrodzie w Arkadii

Arkadia- niewielka wieś w woj. łódzkim, a w niej przepiękny ogród romantyczny w stylu angielskim. Tam po prostu trzeba być. 



Ogród został założony  przez Helenę Radziwiłłową a jego prace nad ogrodem rozpoczęły się w 1778 roku.  Park zajmuje obszar ok 14 ha.  Ogród stanowi niejako jedną całość z położonym w bliskiej odległości pałacem w Nieborowie. Można domniemać, iż stanowił on niejako miejsce " niedzielnych wypraw" nieborowskiego pałacu. W samym ogrodzie  nie znajdziemy  starannie wypielęgnowanych kwietników czy  przystrzyżonych trawników. Piękno parku to rozległy krajobraz starych  drzew, jezioro, oraz nieopodal płynąca rzeka. Na tle soczystej wiosennej zieleni wyłaniają się ruiny wcześniejszych zabudowań  istniejących w ogrodzie. 





Świątynia Diany - wybudowana w 1783 roku umiejscowiona nad stawem.  Od frontu widnieje napis z sonetu Petrarki - w tłum. tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce.





sobota, 7 maja 2016

W Skansenie w Tokarni

Po wizycie w Chęcinach pojechaliśmy do skansenu w  Tokarni. W sumie jechałam tam bez większego przekonania ale szybko zmieniłam zdanie i wyprawę uważam za jak najbardziej udaną. Sam skansen jest dosyć duży i  obejście rozległego terenu zajmuje sporo czasu.
Skansen skupia drewniane budynki i budowle przeniesione z regionu świętokrzyskiego. Podzielony na pięć sektorów: małomiasteczkowy, wyżynny, dworsko folwarczny, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych. Praktycznie do wszystkich budynków można wejść i zobaczyć  ówczesne wyposażenie domów i obiektów. I tutaj w wielu miejscach wróciły moje wspomnienia z dziecinnych lat. W wielu chatkach odnajdywałam bibeloty, które pamiętałam z domu pradziadków, a to meble - kredens, komódka  czy wyposażenie kuchni garnki, cukierniczka,  i cudowne makatki. A w budynku szkoły są ławki, które pamiętam z pierwszych lekcji religii. 
Ech  słodkie wspomnienia.



Na początku odwiedzamy dom i gabinet lekarza.






Tuż obok jest apteka