Wyjazd do Sandomierza planowaliśmy wiele razy ale na planach się zawsze kończyło. Tym razem nie zważając na prognozę pogody i dysponując wolnym weekendem - decyzja zapadła jedziemy!
Sandomierz miasto z bardzo bogatą historią oraz pięknymi zabytkami.
I tak na początek:
Brama Opatowska
W sumie były 4 bramy, które wchodziły w kompleks murów obronnych Sandomierza. Zostały zbudowane za czasów króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. To jeden z głównych zabytków Sandomierza i atrakcja turystyczna. Na szczyt bramy obecnie można wejść i z tarasu widokowego podziwiać panoramę miasta i okolicy.
Panorama miasta- niestety zdjęcia nie oddają uroku widoku z uwagi na mgłę i deszcz :(
Furta Dominikańska czyli Ucho Igielne
Furty były dwie -ocalała jedna. Służyły do komunikowania się braci z dwóch klasztorów dominikańskich (jednego położonego poza murami miasta i drugiego wewnątrz murów obronnych
Bazylika katedralna p.w Narodzenia NMP
Została wzniesiona w latach 1360 -1382 z fundacji Kazimierza Wielkiego. Bazylika jest udostępniona do zwiedzania w określonych godzinach. Niestety na miejscu nie można robić zdjęć.
Wnętrze bazyliki jest barokowe. Na uwagę zasługują freski ufundowane przez Władysława Jagiełłę w XV wieku.
Dom Jana Długosza - Muzeum Diecezjalne.
Muzeum mieści się okazałym gotyckim budynku 1476 roku. Muzeum powstało z inicjatywy dwóch księży, którzy w czasach zaborów gromadzili pamiątki z przeszłości. W muzeum możemy zobaczyć rzeźby obrazy, rzemiosło związane z przeszłością kościelną Sandomierza. Wybierając się do muzeum warto skorzystać z usług przewodnika, który opowie wiele interesujących historii związanych z miastem jak również eksponatami w muzeum.
Krzyż ofiarowany przez Władysława Jagiełłę kolegiacie pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu
Obraz Łukasza Cranacha Starszego z 1518-1520 roku
Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIII wieku
Ołtarz
Księgi liturgiczne
Zamek Królewski
Zamek powstał w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Okręgowe. Zobaczyć w nim możemy eksponaty związane z historią Sandomierza. W mojej ocenie muzeum nie zachwyca i nie ukrywam że troszkę byłam nim rozczarowana.
Podziemna trasa turystyczna
Czyli system XIV i X wiecznych piwnic w których kupcy przechowywali swoje towary handlowe Poprzez połączenie tych piwnic powstała trasa która prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsza piwnica sięga 12 metrów pod Rynkiem. Zwiedzanie z przewodnikiem, który w sposób ciekawy opowiada o historii tego miejsca jak również o legendach z nim związanych.
Niestety nie udało nam się zobaczyć wszystkiego. Sandomierz kryje w sobie jeszcze wiele ciekawych miejsc.
Spacerując uliczkami podziwialiśmy urokliwe kamieniczki
Widzieliśmy "Zakotwiczone niebo"
oraz gigantyczny pierścień z krzemieniem pasiastym
Resztę atrakcji z braku czasu zostawiamy na następną wizytę w Sandomierzu.... także do następnego razu :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz