Strony

czwartek, 28 kwietnia 2016

Spacerkiem po Chęcińskim zamku

Wykorzystując słoneczny kwietniowy dzień postanowiliśmy wyruszyć i zobaczyć zamek w Chęcinach a raczej jego ruiny. 



Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Z uwagi na swoją lokalizację - wzgórze o wysokości ok. 360 m n p m był niezdobytą fortecą przez okres około 250 lat.  Na początku XIV wieku w zamku odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa małopolskiego i wielkopolskiego. W czasie wojny z Krzyżakami zbierane były wojska wyruszające na bitwę. Z zamku w Chęcinach wyruszyły wojska na bitwę pod Płowcami. W zamku był również zdeponowany skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej.  Zamieszkiwały tu również żony królów min.  Bona żona Zygmunta Starego. Warownia również pełniła rolę więzienia - jednym z najsłynniejszych więźniów był Michał Kuchmeister von Stenberg - wielki mistrz zakonu  krzyżackiego.
W połowie XVII w zamek został zniszczony przez Szwedów i nigdy już nie odzyskał dawnej świetności.

wtorek, 19 kwietnia 2016

Kwietniowy weekend w Sandomierzu

Wyjazd do Sandomierza planowaliśmy wiele razy ale na planach się zawsze kończyło. Tym razem nie zważając na prognozę pogody i dysponując wolnym weekendem - decyzja zapadła jedziemy!

Sandomierz miasto z bardzo bogatą historią oraz pięknymi zabytkami.
I tak na początek:
Brama Opatowska
W sumie były 4 bramy, które wchodziły w kompleks murów obronnych Sandomierza. Zostały zbudowane za czasów króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku. To jeden z głównych zabytków Sandomierza i atrakcja turystyczna. Na szczyt bramy obecnie można wejść i z tarasu widokowego podziwiać panoramę miasta i okolicy. 



wtorek, 12 kwietnia 2016

Zamek Krzyżtopór - ruiny które zachwycą

Zamek Krzyżtopór potężna budowla z XVII wieku. Zamek czasy świetności dawno ma już za sobą. Dzisiaj możemy podziwiać jego dobrze zachowane ruiny, które przynajmniej po części pozwalają wyobrazić sobie tą gigantyczną budowlę.







Budowę zamku rozpoczął Krzysztof Ossoliński ok. 1620 roku. Wg historyków budowla nigdy nie została w pełni ukończona a pełna historia zamku i czasy jego świetności  nie zostały do końca poznane.

czwartek, 7 kwietnia 2016

Rzeźby z piasku... niezwykła wystawa

Będąc w Świnoujściu  koniecznie trzeba odwiedzić sąsiadów. Tuż przy przejściu granicznym w miejscowości Ahlbeck po prawej stronie  stoją hangary, w których podziwiać możemy piękne rzeźby z ....piasku.  


Festiwal Rzeźb Piaskowych na wyspie Uznam miał swój początek w 2014 roku. Motywem przewodnim były sceny Biblijne.  II Festiwal  Rzeźb Piaskowych z  2015 roku to "Świat Baśni" czyli  41 rzeźb przedstawiających postaci lub sceny z najsłynniejszych baśni.  
Urzekła mnie ta wystawa. Nie zdawałam sobie sprawy że takie cudeńka można wyczarować z piachu. Zresztą zobaczcie sami.  Spróbujcie zgadnąć z jakich baśni pochodzą prezentowane zdjęcia :)




poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Ostrów Lednicki - najbardziej prawdopodobne miejsce Chrztu Polski

Ostrów Lednicki to największa z wysp na jeziorze Lednica oddalona o ok. 15 km od Gniezna. Jest to jeden z punktów na Szlaku Piastowskim Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego był jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. 


Na teren wyspy dostaniemy się promem który kursuje co pół godziny - bilety możemy nabyć min. w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach. (muzeum jest czynne jak również prom pływa w okresie   od kwietnia do października) Prom jest malutki i płynie się zaledwie kilka minut ale dla dzieci to całkiem niezła atrakcja.
Na miejscu możemy zobaczyć pozostałości kamiennych budowli oraz wałów obronnych z początków Państwa Polskiego.

Po wpłynięciu na wyspę jesteśmy witani przez takich oto orszak :) W tle widać flagę zatkniętą na pozostałościach wału grodowego