Strony

poniedziałek, 27 maja 2019

Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich

Uroczysko Stara Białowieża  a tam ścieżka edukacyjno - przyrodnicza wiodąca pośród dwudziestu kilku wiekowych dębów. Sam szlak powstał w 1978 roku. Wtedy też drzewom nadano królewskie imiona. Wybrano tych władców, którzy gościli w puszczy urządzając polowania.  Po upadku jednego z drzew w 2005 roku ścieżkę zmodernizowano i ponownie ją otwarto w 2008 roku.



Obecnie wiekowe dęby możemy podziwiać z pewnej odległości spacerując po drewnianej kładce.  Przy każdym drzewie jest tabliczką z jego nazwą, wymiarami oraz wiekiem.  Ścieżka nie jest długa. Spacer pośród drzew zajmie niecałą godzinę. 




My wybraliśmy się tam na majówkę i niestety nie jest to najlepsza pora na oglądanie dębów w pełnej okazałości. Dlaczego?  Pośród zielonego lasu na początku maja drzewa wyglądają na martwe. Nie ma na nich jeszcze liści. Aby oglądać je w pełnej krasie najwcześniej  trzeba wybrać się późną wiosną. 

Kilka fotek tych pięknych drzew

Dąb Jan Kazimierz wiek ok. 250 lat 




Barbara Radziwiłłówna wiek ok 450 lat obwód ponad 540 cm




czwartek, 16 maja 2019

KAMYCZKI, KAMYCZKI, KAMYCZKI - MUZEUM MINERAŁÓW W SZKLARSKIEJ

Dziś kilka fotek i garść informacji o muzeum minerałów w Szklarskiej.  




To muzeum które stosunkowo na niewielkiej powierzchni udostępnia około 3000 minerałów i skamieniałości z całego świata, a wśród nich także unikatowe kolekcje z pochodzące z Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Kolorowe a czasami o dziwacznych kształtach minerały wprawiają w zachwyt.  Nie trzeba być znawcą, każdy z eksponatów jest opisany... niestety nie sposób zapamiętać wszystkich. 
W muzeum też jest mała sala kinowa z filmami o dinozaurach. Na miejscu można też kupić pamiątkę z minerałami.

Na parterze możemy obejrzeć skamieniałości. 







A później pozostaje już tylko zatracić się w kamyczkach tych dużych i tych malutkich

Na mnie ogromne wrażenie zrobiły ogromne geody ametystu