Strony

czwartek, 15 grudnia 2016

CZERSK I RUINY ŚREDNIOWIECZNEGO ZAMKU

Zimno za oknem. Wspominamy zatem letnie czasy i krótką bo kilkugodzinną wycieczkę do Czerska. 
Dojazd  ze stolicy zajmuje zaledwie chwilę bo Czersk leży niespełna 40 km od Warszawy. 
Sam Czersk to niewielka miejscowość a raczej wieś,  w której właśnie ruiny średniowiecznego Zamku Książąt Mazowieckich są główną atrakcją. Ów zamek jest również jednym z najcenniejszych zabytków na Mazowszu.



Historia zamku sięga końca XIV wieku - wtedy też rozpoczęto jego budowę. W XVI wieku Zygmunt I Stary tytułem oprawy nadaje go królowej Bonie. Ta rozbudowuje zamek.  Na dziedzińcu zamku powstają nowe budynki oraz renesansowa siedziba a w wieżach zamkowych pojawiają się hurdycje. W okolicy zaś powstają rozległe winnice i ogrody a także browary.   XVII wiek - potop szwedzki to praktycznie koniec zamku. Zdewastowany i ograbiony nie odzyskał już swojej dawnej świetności.

W chwili obecnej zamek jest "trwałą ruiną" udostępnioną dla turystów. Z zewnątrz prezentuje się dosyć okazale. Widzimy Wieżę Bramną prowadzącą  do zamku oraz mury obwodowe.


 Nieopodal jest również ceglany most.



Po przekroczeniu bramy  zaś widzimy ogromny plac - dziedziniec  oraz dwie pozostałe wieże - więzienną oraz zbrojownię.  











W jednej z wież możemy zobaczyć rekonstrukcję komnaty kasztelana. Z więziennej zaś możemy podziwiać piękne widoki mazowieckich łąk. 

  






Nie ma tu ekspozycji muzealnych.  Co jakiś czas  za to są organizowane są pokazy walk rycerskich.

Wokół jest  zielono, cisza,  spokój... całkiem przyjemne miejsce na spacer... a biorąc przykład z miejscowych (chyba) - ciekawe miejsce na piknik :)




czwartek, 24 listopada 2016

Białowieskie Muzeum Przyrodnicze

Białowieskie Muzeum Przyrodniczo- Leśne jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych. Pamiętam to muzeum z czasów dzieciństwa ... natomiast  po gruntownym remoncie muzeum po prostu zachwyca.






Za pomocą realistycznych dioram przedstawione są zagadnienia przyrodnicze związane oczywiście z Puszczą Białowieską.  Możemy zobaczyć zbiorowiska leśne wystepujące w puszczy  min. grąd, łęg, bór sosnowy. 
Część dioram zaś ukazuje historyczne wykorzystanie puszczy na przełomie lat - bartnictwo, węgiel drzewny oraz przerób drewna na terpentynę. 













Muzeum zwiedza się w kilkuosobowych grupach z przewodnikiem ewentualnie z audioprzewodnikiem.  Po wejściu na teren  wystaw gaszone jest światło - ścieżkę zwiedzania wyznaczają podświetlane w odpowiedniej kolejności dioramy, wzbogacone dźwiękami pochodzącymi z puszczy. Zwiedzanie zajmuje około 1,5 godziny.  A po wyjściu z muzeum można udać się na spacer po uroczym parku. 







czwartek, 10 listopada 2016

W odwiedzinach u Króla Puszczy Białowieskiej

Żubr -   Król Puszczy Białowieskiej.    Podziwiać te piękne zwierzęta możemy w Rezerwacie Pokazowym Żubrów położonym w Puszczy na trasie Hajnówka  - Białowieża - 3 km przed Białowieżą.  W warunkach jak  najbardziej zbliżonych do naturalnych oprócz żubrów możemy zobaczyć również innych mieszkańców lasu - dziki, łosie, jelenie, sarny, koniki -tarpany, rysie.

Żubr



Cała rodzina żubrów  zamieszkująca rezerwat





Dzik na poobiedniej drzemce



Łoś


 Jelenie i łania





Koniki - tarpany




Ryś




W jednej z zagród możemy zobaczyć żubronie.  Żubroń to krzyżówka żubra oraz bydła domowego. Jest dużo większy od żubra.  

Żubroń:



Miejsce warte odwiedzenia,  nie tylko ze względu na rezerwat ale również na urok i piękno Puszczy.  A  spacer w jesiennych barwach lasu......... cisza, spokój, czego chcieć więcej







poniedziałek, 31 października 2016

Foki, Uchatki i Kotiki ......

za oknem zimno ciemno i mokro....zatem nadrabiamy zaległości i wspominamy letni czas:). 
Jednym z miejsc,  które odwiedziliśmy był Sea Park w Sarbsku niedaleko Łeby.  Jest to park tematyczny poświęcony faunie i florze mórz i oceanów. 

Główną atrakcją w Parku jest fokarium. 




Zamieszkują je Foki szare, Foki pospolite - mieszkańcy Bałtyku  oraz Kotiki zamieszkujące południowa część Ameryki Południowej oraz Uchatki kalifornijskie żyjące na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. W trakcie zwiedzania możemy brać udział w specjalnym  pokazie karmienia  oraz treningu (o określonych godzinach). Podczas pokazu  mamy okazję poznać oraz zaobserwować różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami fok -  w ich zachowaniu, wyglądzie czy sposobie poruszania się. Sam pokaz trwa ok 30 min.  Ku uciesze najmłodszych (ale i nie tylko) foki pokazują różne sztuczki.  Zdarza się że pogoń za piłką jest o wiele ważniejsza niż komenda opiekuna. Ale ile w tym frajdy i zabawy.







Te foki, które akurat nie biorą udziału w pokazie  są wielce zawiedzione ... swoim płaczliwym głosem  oznajmiają swoje niezadowolenie.



Po fokarium nadchodzi czas na pozostałe atrakcje. Wśród nich mamy prehistoryczne oceanarium,w którym możemy podziwiać morskie stwory zamieszkujące Ziemię miliony lat temu. 
Na uwagę zasługują również  alejki z makietami zwierząt morskich.  W naturalnych rozmiarach możemy podziwiać różne stwory morskie - min.  mantę, rekina wielorybiego, kaszalota czy kałamarnicę olbrzymią.








O wielu gatunkach współcześnie żyjących w oceanach i przedstawionych na makietach możemy dowiedzieć się więcej odwiedzając kolejna atrakcję - Real Oceam 3D - tam we wnętrzu budynku przypominającego łódź podwodną obserwujemy podwodne życie wybranych gatunków. 



Zwiedzając dalej możemy pospacerować  uroczą alejką z miniaturami nadbałtyckich latarni morskich.
 


Najmłodsi mogą poszaleć na placu zabaw 



by następnie udać się ku statkom 

Pierwszy jest Wodnik

a następny to..... Wrak na wspak - czyli wszystko do góry nogami  








Po wyjściu ze statku i odzyskaniu równowagi idziemy podziwiać ptactwo zamieszkujące pobliskie woliery. 






Najmłodsi mogę jeszcze wziąć udział w interaktywnym pokazie Błękitka oraz przejechać się kolejką


Wizytę w parku uważamy za udaną -  spędziliśmy tam prawie cały dzień. Było warto.


Strona parku: